موسسه آموزش عالی علمی کاربردی هلال ایران

پنجشنبه 01 مهر 1400

چکیده تجربیات زلزله بم در یک کتاب

کتاب «اشتراک‌گذاری تجربیات زلزله بم» حاصل 20 ماه پژوهش کیفی، با تالیف پژوهشگر اجتماعی و جامعه‌شناس دکتر فخرالسادات هاشمی‌نسب هنزائی به زودی توسط انتشارات موسسه آموزش عالی علمی کاربردی هلال ایران منتشر می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر؛ احمد سلطانی رئیس موسسه آموزش علمی کاربردی هلال ایران با اعلام خبر انتشار این کتاب گفت: در راستای مستندسازی سوانح و فراهم کردن زمینه بهره‌مندی افراد مرتبط از درس آموخته‌های سوانح،با همکاری جمعیت هلال احمر استان کرمان پژوهشی میدانی و مصاحبه محور به روش کیفی انجام شد که در جریان آن صدها ساعت مصاحبه ثبت و ضبط شده است. که بر مبنای یافته‌های این پژوهش، کتاب « اشتراک‌گذاری تجربیات زلزله بم» توسط سرپرست آن تیم پژوهشی، تالیف و تنظیم شده است.

او افزود: مجوز پیش از چاپ کتاب از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر و شماره فیپا کتابخانه ملی دریافت شده‌است و مراحل انتشار آن به زودی انجام می‌شود.

فخرالسادات هاشمی نسب نیز درباره پژوهش انجام شده گفت: این کار 12 سال پس از زلزله دی ماه 1382 در بم آغاز شد. یافتن افراد کار دشواری بود. اتکا به حافظه آنها سخت بود. بنابراین لازم بود موضوعات مشابهی را از افراد زیادی بپرسیم. اما خوبی این تاخیر در این بود که میتوانستیم حال و هوای افراد را 12 سال پس از حادثه مشاهده و ارزیابی کنیم.  زلزله‌ای با آن قدرت تخریب و مرگ‌آوری مثل یک جنگ بزرگ و ویران‌گر است که تبعات روحی و اجتماعی آن سال‌ها باقی می‌ماند.

هاشمی نسب پیرامون انتخاب مصاحبه شوندگان توضیح داد: اول اینکه در این پژوهش اتکا ما صرفا به مصاحبه نبوده و اسناد زیادی جمع‌آوری و مطالعه شده. این اسناد شامل اوراق، عکس، فیلم و حتی آثار هنری و اهدایی بوده است. با همه‌ی ارگان‌ها و ادارات استان و چند دستگاه مربوطه در سطح کشور مکاتبه شده است و هرگونه سند فیزیکی که امکان دریافت آن بود؛ با پیگیری فراوان جمع‌آوری شده است. اما مصاحبه‌های کیفی با مسئولان وقت ملی و استانی، شهروندان آسیب‌دیده، سازمان‌های مردم نهاد و پژوهشگران و مراکز پژوهشی مختلف که بررسی یا تحقیقی در بم داشته‌اند؛ صورت گرفته است.

کلمات کلیدی
admin 0
تهیه کننده:

admin 0

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *