موسسه آموزش عالی علمی کاربردی هلال ایران

پنجشنبه 01 مهر 1400

رونمایی از سامانه جامع آموزش همگانی و ۱۵ عنوان کتاب منتشر شده در هلال‌احمر با حضور دکتر همتی

با حضور رئیس جمعیت هلال احمر، آیین رونمایی از سامانه جامع آموزش همگانی معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت و همچنین 15 عنوان کتاب منشتر شده در موسسه آموزش عالی علمی کاربردی هلال ایران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ دکتر کریم همتی در این مراسم که در ساختمان صلح هلال احمر برگزار شد، با تبریک روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر و هفته هلال احمر، تاکید کرد: دانشگاه و موسسه آموزش عالی علمی کاربردی هلال ایران، ظرفیت عظیمی است که می توان از آن در تربیت نیروهای مورد نیاز هلال احمر چه از میان پرسنل و چه از میان دیگر علاقه‌مندان، استفاده کرد.

وی در همین راستا و با تاکید بر ظرفیت گسترده هلال احمر ایران در عرصه های گوناگون فعالیت و خدمات رسانی در سطح جامعه گفت: کمتر جمعیت ملی در سطح نهضت جهانی صلیب سرخ و هلال احمر دارای چنین ظرفیت گسترده ای بوده و به عرصه های مختلف ورود کرده است. آنچه امروز به آن افتخار می کنیم میراث یکصد ساله ای است که با تمهیدات افراد خیر و دوراندیش در دوران قبل و بعد از انقلاب به دست آمده و باعث شده که شاهد جمعیتی بالنده باشیم که می تواند در داخل کشور، منطقه و در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشد.

همتی افزود: ظرفیت ایجاد سامانه جامع آموزش همگانی هلال احمر، ظرفیت بی نظیری است که چه در دوران کرونا و چه غیر آن و در آینده می تواند منشاء تحولات زیادی باشد. این برنامه حتی منجر به صرفه جویی ریالی، کاهش ترددها، سهل بودن بی نظیر روند ارئه آموزش ها در فضای مجازی و .. هم می شود.

 

تسریع روند آموزش جامعه از طریق استفاده از راهکارهای آموزش‌ در فضای مجازی

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه اظهار کرد: برای ارائه آموزش های همگانی به اعضای خانه های هلال از طریق آموزش چهره به چهره به زمان طولانی نیاز داشتیم و میزان آموزش ها در مدت کوتاه به عدد و رقم قابل توجهی نمی رسید. استفاده از ظرفیت صدا و سیما هم به اعداد و ارقام و میزان آموزش‌های مورد انتظار ما نزدیک نبود. رایزنی با آموزش و پرورش برای آموزش دانش آموزان، آموزش سربازان وظیفه و ... نیز به نسبت ارائه آموزش های مجازی، روند طولانی تری نیاز داشت اما استفاده از فضای مجازی با عدد و رقم آموزش هایی که تا امروز ارائه شده می تواند بار زحمت هلال احمر را در زمینه آموزش جامعه بسیار سبک‌تر کند.

همتی ادامه داد: علیرغم سهولت استفاده از فضای مجازی، باید یک سری نظارت هایی هم بر آن انجام شود. استفاده از این فضا نباید مانع از نظارت کارشناسان ما و یا حذف آنها شود، امکان سوءاستفاده را به حداقل برسانیم، در یک وضعیت ثابت نمانیم و به دنبال جذابیت کار آموزش در فضای مجازی و ایجاد جذابیت در طراحی آموزش ها باشیم. با این تدابیر امیدواریم روز به روز آموزش های مجازی هلال احمر پربارتر شده و مخاطبان بیشتری را با خود همراه کنیم.

 

رفع مشکلات موجود در زمینه فضاهای مورد نیاز آموزشی در جامعه

رئیس جمعیت هلال احمر همچنین با اشاره به مشکلات موجود در زمینه ارائه آموزش های حضوری و چهره به چهره گفت: سامانه آموزشی هلال احمر می تواند مشکلات موجود در زمینه فضاهای مورد نیاز آموزشی جامعه را نیز حل کند. بنابراین با عقد تفاهم نامه و تعامل با سازمان ها از جمله دفاتر بازآموزی وزارت بهداشت بدون اینکه هزینه ای ایجاد کند و با طراحی دوره های پیشرفته آموزشی می توانیم جذابیت بیشتری برای مخاطبان ایجاد کنیم. ویژگی منحصر به فرد این تعامل و برگزاری دوره های آموزشی تخصصی و پیشرفته این است که نام جمعیت هلال احمر در زمینه آموزش، بیشتر مطرح می شود.

 

ظرفیت سامانه آموزش همگانی برای توسعه آموزش‌های هلال در داخل و در سطح بین الملل

همتی همچنین بر ارتباط منطقی میان موضوع خانه های هلال و آموزش مجازی هلال احمر نیز تاکید کرد و گفت: در بسیاری از نقاط محروم، محدودیت دسترسی به اینترنت وجود دارد. باید ببینیم استفاده از نرم افزار سامانه آموزش همگانی هلال در هر نقطه و با هر موبایلی قابل استفاده است یا خیر؟

رئیس جمعیت هلال احمر به ظرفیت و جنبه جهانی شدن آموزش های هلال احمر از طریق استفاده از این سامانه هم اشاره کرد و گفت: از طریق این سامانه و با استفاده از توان داوطلبان می توان با فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر نیز لینک شده تا آموزش‌های هلال احمر ایران جنبه جهانی پیدا کند. امروز بسیاری از خبرها و زحمات همکاران هلال احمر ایران در منطقه منا و فدراسیون، انعکاس خوبی پیدا کرده و مورد استقبال قرار گرفته است.

همتی در ادامه از انتشار 15 عنوان جلد در موسسه علمی کاربردی هلال ایران نیز تقدیر کرد و گفت: نوشتن کتاب کار آسانی نیست امروز حتی در میان پرسنل و اعضای هیات علمی دانشگاهها هم رغبت کتاب نوشتن کمتر شده در حالی که کماکان آنچه ماندگار می ماند، کتاب است. به عنوان مثال هرکس در هلال احمر می تواند روایتی از خدمات این جمعیت در سال 99 داشته باشد اما این خدمات وقتی در قالب کتاب به رشته تحریر درآید قابل استناد بوده و ماندگار می شود. جایگاه کتاب در تمام اعصار ویژه بوده و در دوران فعلی نیز حتی اگر به شکل فایل صوتی در فضای مجازی هم منتشر شود کار پسندیده ای است.

وی با ابراز امیدواری از اینکه با طراحی و برنامه ریزی و هزینه کرد مناسب در حوزه پژوهش، شاهد بالندگی بیشتر این حوزه در هلال احمر باشیم، تاکید کرد: هلال احمر در این زمینه به دنبال انتفاع معنوی است چراکه انتشار نشریات، کتب و .... جزو کارهای ماندگار است. بنابراین ما آمادگی داریم از حوزه پژوهش هلال احمر حمایت کامل داشته باشیم و امیدواریم در یک بازه زمانی 6 ماهه تا یکساله، برنامه های هلال‌احمر در حوزه آموزش و پژوهش رونق کیفی بیشتری پیدا کرده و شاهد پیشرفت روز به روز هلال احمر در این زمینه باشیم.

کلمات کلیدی
admin 0
تهیه کننده:

admin 0

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *