موسسه آموزش عالی علمی کاربردی هلال ایران

دوشنبه 16 تیر 1399
برگزاری دومین کنفراس و جشنواره بین المللی طراحی گنسای

برگزاری دومین کنفراس و جشنواره بین المللی طراحی گنسای

دومین کنفرانس و جشنواره بین المللی طراحی گنسای به منظور ایده‌پردازی و طراحی محصولاتی که به کاهش خسارات پس از سوانح طبیعی منجر خواهد شد از سوی دانشگاه تهران و با همکاری جمعیت هلال احمر و دانشگاه کوبه دیزاین ژاپن در ۲۰ و ۲۱ مهرماه سال جاری در سالن شهید آوینی پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

دومین کنفرانس و جشنواره بین المللی طراحی گنسای به منظور ایده‌پردازی و طراحی محصولاتی که به کاهش خسارات پس از سوانح طبیعی منجر خواهد شد از سوی دانشگاه تهران و با همکاری جمعیت هلال احمر و دانشگاه کوبه دیزاین ژاپن در ۲۰ و ۲۱ مهرماه سال جاری در سالن شهید آوینی پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزش، پژوهش و فناوری، دکتر احمد سلطانی، معاون آموزش، پژوهش و فناوری و دبیر اجرایی این جشنواره به غیرقابل پیش بینی بودن حوادث طبیعی در ایران اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه ایران از جمله ۱۰ کشور سانحه‌خیز جهان است و خسارات ناشی از این حوادث بسیار سنگین و بازگشت به شرایط عادی زندگی برای آسیب‌دیدگان، امری سخت و زمان‌بر است، باید بر ضرورت برنامه ریزی جهت کاهش خسارات ناشی از بلایای طبیعی و استفاده از تجارب و دستاوردهای کشورهای توسعه یافته­ای چون ژاپن، که می‌­تواند باعث توسعه روابط بین­‌المللی دانشگاه­‌های ایران با محیط­‌های آکادمیک و پژوهشی آن کشور شود، توجه داشت.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری افزود: یکی از این تخصص­‌ها طراحی گنسای است که برای ﻧﺨﺴﺘﻴﻦ ﺑﺎر پس از زلزله شدید هانشین-آواجی در سال ۱۹۹۵، در کشور ژاپن پدید آمده و به طراحی محصولاتی می‌پردازد که نه تنها در شرایط عادی در زندگی روزمره به آسانی به‌کار برده می‌شوند بلکه در مواقع اضطراری ناشی از بلایا برای زنده ماندن، نجات، پناه دادن یا گریز نیز عملکرد ویژه‌ای دارند.

او معرفی و توسعه این شاخه از طراحی محصولات در ایران را از اهمیت و ضرورت خاصی برشمرد و آن را گامی موثر برای کمک به مردم در جهت افزایش توانایی خود و کاهش فاجعه در جامعه دانست و گفت: نهادها و سازمان­های ذیربط می‌­توانند با سرمایه­‌گذاری بر طراحی و تولید این محصولات در کشور به تحقق زندگی در سکونتگاه‌­های ایمن و پایدار کمک کنند.

دکتر احمد سلطانی بیان کرد: با توجه به اهمیت موضوع بحران در ایران و توسعه همکاری­‌های بین‌المللی، از متخصصان و اساتید برجسته ژاپن برای سخنرانی و برگزاری کارگاه­‌های آموزشی تخصصی و کاربردی، دعوت شده است. به‌علاوه برگزاری نمایشگاه­‌های جانبی، ارائه مقالات علمی کارشناسان و متخصصان و … از جمله اقدامات برنامه­‌ریزی شده جهت برگزاری هرچه پربارتر این رویداد است.

دکتر رزیتا فرزام عضو هیات علمی دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران و دبیر علمی جشنواره نیز در این‌باره گفت: طراحی انواع محصولات تولیدی اعم از خانگی، اداری، شهری و غیره می‌تواند بر مبنای آموزه های تئوری و عملی به گونه ای باشد که در هنگام حادثه یا سانحه طبیعی عملکرد مناسب داشته باشد. به عنوان مثال انواع مبلمان شهری، تجهیزات مکان‌های عمومی، تجهیزات روشنایی و لوازم خانگی می‌تواند با خلاقیت و نوآوری طراحان برای مقاومت و پایداری در زمان حادثه متناسب سازی شود.

او گفت طراحان صنعتی، معماران و علاقمندان می‌توانند با ارائه ایده‌های نوین در حوزه طراحی و تولید تجهیزات مناسب جهت آمادگی، پیشگیری مقابله با حوادث فعالیت کنند.

شایان ذکر است پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران در سال ۱۳۹۶، اولین همایش و جشنواره بین­‌المللی طراحی گنسای (طراحی محصول به منظور کاهش خسارات پس از سوانح طبیعی) را با مشارکت سفارت ژاپن و سازمان مدیریت بحران در دانشگاه تهران برگزار کرد.

همچنین دومین کنفرانس و جشنواره بین المللی طراحی گنسای به ریاست دکتر علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر در تاریخ ۲۰ مهرماه سال جاری در سالن شهید آوینی پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران برگزار می‌شود. لذا علاقه‌مندان برای حضور در این جشنواره و ارسال آثار خود و جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت Gensai.ir مراجعه کنند.

کلمات کلیدی