موسسه آموزش عالی علمی کاربردی هلال ایران

دوشنبه 16 تیر 1399

افتتاح ۲ مرکز تحقیقاتی در موسسه آموزش عالی هلال ایران با حضور دبیرکل جمعیت

دبیرکل جمعیت هلال احمر صبح امروز در موسسه آموزش عالی علمی کاربردی هلال ایران بر حمایت خود از آموزش و پژوهش در جمعیت هلال احمر تاکید کرد و گفت: باید از طریق تقویت این مباحث زیربنایی برای حرکت در مسیر پیشرفت و توسعه کشور گامهای موثری برداریم.

 

دبیرکل جمعیت هلال احمر صبح امروز در موسسه آموزش عالی علمی کاربردی هلال ایران بر حمایت خود از آموزش و پژوهش در جمعیت هلال احمر تاکید کرد و گفت: باید از طریق تقویت این مباحث زیربنایی برای حرکت در مسیر پیشرفت و توسعه کشور گامهای موثری برداریم.

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر، دکتر محمودرضا پیروی که برای شرکت در مراسم آغاز به کار دو مرکز تحقیقاتی مدیریت سلامت در تجمع های انبوه و تاب آوری در حوادث و بلایا در جمع مدیران و کارکنان موسسه هلال و معاونت آموزش، پژوهش و فناوری حضور داشت خاطرنشان کرد: نهادینه سازی آموزش و پژوهش در جامعه مهمترین رکن در عرصه تصمیم گیری است و وجود این مراکز می تواند با برنامه ریزی دقیق ابعاد کاربردی به این موضوعات ببخشد.

وی افزود: آموزش در کشور اغلب تئوریک است و نباید از رویکرد کاربردی و عملی آن برای رشد دانش مردم در برابر انواع مخاطرات غفلت کرد.

دکتر پیروی با اشاره به رتبه انتشار مقالات علمی توسط متخصصان ایرانی در جهان تاکید کرد: در تحقیقات آتی بخاطر رجوع بسیاری از دانش پژوهان به دستاوردهای این مجموعه باید دقت و صحت در تدوین مقالات بطور جدی پیگیری شود و از هرگونه داده سازی خودداری کرد.

دبیرکل جمعیت هلال احمر با تاکید بر اهمیت برنامه ریزی مبتنی بر شواهد، مراکز تحقیقاتی جدید را مراکز تصمیم سازی جمعیت برشمرد و ابراز امیدواری کرد که بخش های مختلف هلال احمر و حوزه مدیریت بحران کشور سفارش دهندگان طرح های مراکز یاد شده باشند.

دکتر پیروی با اشاره به راههای دسترسی به علم روز گفت: فعالیت مراکز تحقیقاتی جدید و بهره گیری از ظرفیت های نخبگان و فرهیختگان در صورتی مفید است که منجر به تغییر در سطح جامعه شود چرا که در غیر این صورت این امر موجب بی اعتمادی عمومی در سطح اقشار مختلف مخاطبان خواهد شد.

وی در ادامه به فعالیتهای آموزش عالی و بطور مشخص موسسات علمی کاربردی هلال در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: ماهیت آموزش عالی در جمعیت حفظ خواهد شد ولی شاید طی جلسات کارشناسی آتی متناسب با کیفیت فعالیت موسسات در برخی استانها به این نتیجه برسیم که مبادرت به حفظ و تقویت برخی از آنها نموده و بر روی آنها متمرکز شویم.

دبیرکل جمعبت هلال احمر ابراز امیدواری کرد که با این فرآیند تمامی موسسات، مطابق ساختار جمعیت حفظ ولی تنها تعداد آنها طبق مصوبه اخیر دولت محدود خواهد شد.

دکتر احمد سلطانی سرپرست معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت نیز در این مراسم تاکید کرد:مراکز تحقیقاتی جدید، براساس برنامه پنج ساله جمعیت و مبتنی بر اسناد بالادستی به ویژه برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور در حوزه تاب آوری در سوانح و حوادث و همچنین برای تبدیل شدن به قطب علمی و فناوری در حوزه مدیریت سلامت در تجمعات انبوه با توجه نوپا بودن این بخش از حوزه مدیریت بحران فعالیت خواهند داشت.

وی با بیان اینکه در این مراکز تحقیقاتی سعی شد با توجه به پتانسیل های داخلی جمعیت، استفاده از نخبگان علمی و همچنین هماهنگی با مراکز تحقیقاتی مشابه، برنامه ای مدون و مبتنی بر نیاز جامعه پیش بینی شود، اظهار کرد: با توجه به نگاه ویژه رئیس و دبیرکل جمعیت هلال احمر در حمایت از برنامه های پژوهش محور و با استفاده از ظرفیت های داوطلبی جمعیت و هماهنگی با سایر مراکز تحقیقاتی درصدد هستیم به عنوان بازوی علمی برای حل مشکلات و مسائل مدیریت بحران عمل کرده و ازسویی دیگر، پیشگام تولید علم در این حوزه باشیم.

در ادامه این مراسم، حجت الاسلام و المسلمین سید طه موسوی مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در موسسه آموزش عالی هلال نیز ضمن قدردانی از حمایت های رئیس و دبیرکل جمعیت از حوزه آموزش و پژوهش ابراز امیدواری کرد که موسسه هلال ایران در نیل به اهداف جمعیت گامهای بلندتری بردارد.

کلمات کلیدی